Призначення пам’ятника – зберігати пам’ять про близьку людину. Тому вибір матеріалу пам’ятника та його зовнішній вигляд завжди у пріоритеті у родичів. Як і догляд за гранітними пам’ятниками, які можуть прослужити 10, 50 чи 100 років. І довговічність залежить від умов експлуатації.
Догляд за гранітними пам’ятниками – що потрібно знати
“Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять” – цей вислів можна сміливо застосувати до гранітних монументів. Оскільки дуже стійкий до природних катаклізмів матеріал має кілька неприємних особливостей:
- Граніт поглинає віск і парафін свічок, що горять. Поглинає – це не вбирає. Парафін з воском роблять глянсову поверхню матової граніту. Зникає природний блиск каменю. Причому це відбувається не на всій поверхні пам’ятника, а в тих місцях, де горіла свічка. Результат – виразно видимі плями на поверхні навіть нової гранітної пам’ятки.
- За структурою граніт схожий на скло. Тому пам’ятник заборонено чистити порошковими засобами. Навіть щітку із пластиковим або натуральним ворсом краще не використовувати. Якщо на поверхні граніту з’являться подряпини, їх важко усунути.
Як правильно доглядати гранітну пам’ятку
Догляд за гранітними пам’ятниками знає три базові способи очищення. Це сезонний догляд, ліквідація видимих плям та полірування. Останній спосіб передбачає виклик на об’єкт фахівців із інструментом. А рядовому користувачеві залишається 2 способи:
- Регулярний сезонний догляд за гранітною пам’яткою. По суті завдання такої чистки полягає у відновленні природного блиску граніту. Для цього використовується слабкий мильний розчин та м’яка бавовняна серветка. Якщо у регіоні, де встановлено пам’ятник, рясно випадають опади, то сезонний догляд не потрібний. Вітер, дощ та сонце виконають чищення пам’ятника набагато ефективніше за людину.
- Чистка плям на поверхні граніту. Плями можуть утворюватися через горіння свічок, що випливає з клею з-під рамки з фотографією або від посліду деяких видів птахів. Чищення краще почати зі звичайного мильного розчину. Якщо ефекту немає, тоді використовуються спеціальні склади для догляду за гранітними пам’ятниками.
Догляд за пам’ятником з граніту: як прибрати плями
Будь-яке забруднення з поверхні натурального каменю можна швидко прибрати звичайним розчинником. Але слід пам’ятати, що до складу багатьох засобів для чищення входить ацетон. Хімічна сполука освітлює кам’яні конструкції, що мають темні тони. Тому краще вибирати розчинник відразу без ацетону. Догляд за гранітними пам’ятниками найефективніше виконувати рідиною для зняття лаку з нігтів. Але це в тих випадках, коли інші засоби для чищення не допомагають.
Перед будь-яким чищенням гранітного пам’ятника всю поверхню конструкції краще обмити звичайною водою. Робиться це для того, щоб прибрати з поверхні пил та пісок. Адже будь-яке дрібнозернисте сміття – це абразивний матеріал. Він може залишити подряпини на поверхні граніту при звичайній протирці пам’ятника сухою або вологою серветкою.